As vrea sa stiu si eu pentru o tanara de 24 de ani, daca testul HPV a iesit pozitiv pentru tulpina 42, exista posibilitatea ca prin cresterea imunitatii sa se negativeze acest virus la o urmatoare analiza, sau odata existent ramane pozitiv pentru tot restul vietii, doar se monitorizeaza daca se agraveaza ceva si cum se monitorizeaza, doar facand control ginecologic si teste Papa Nicolau, sau si HPV-ul trebuie repetat periodic ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Utilizator11589566615 (acum 3 ani)

In principiu HPV-ul este eliminat de organism in aproximativ 2 ani,in cazul in care sistemul imunitar este puternic si ajutat cu suplimente strict pe partea asta.
Totusi,pentru unele paciente,hpv ul ramane cantonat in organism fara sa fie activat si poate recidiva in orice moment din viata,de exemplu in urma unei banale gripe cand devenim vulnerabile. Nu prea exista tratament cunoscut de medici care sa vindece complet infectia.
Poti trai linistit fara simptome,insa asta nu inseamna ca el nu exista. Se transmite partenerului in orice conditie,din pacate.
Daca exista o tulpina cu risc scazut,sansele de a dezvolta cancer cervical sunt f mici si rata de succes si ameliorare mult mai mare. NEAPARAT verificare constanta a analizelor de secretii(PAP+HPV ADN GENOTIPARE)
Recomand supliment din farmacie Curcumin sau AHCC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: